Zatoka Pucka…

sercówka na piasku_fot_P. Selin

Sercówka na piasku; fot P. Selin

Na odzatokowe plaże Półwyspu Helskiego fale często wyrzucają puste muszle małży (głównie sercówek). Dla zbieracza – amatora to nie lada gratka. Dla fotografa również…

Zatoka Pucka stanowi zachodnią, płytkowodną część Zatoki Gdańskiej, o powierzchni 424 km2. Jest ona oddzielona od głębokowodnej części tego akwenu Mierzeją Helską. Zatoka Pucka jest przedzielona piaszczystą ławicą podwodną, która ciągnie się od cypla koło wsi Rewa w kierunku Kuźnicy, położonej na Półwyspie Helskim i jest nazywana Rybitwią Mielizną. Wydzielony w ten sposób zachodni odcinek Zatoki Puckiej o powierzchni 120 km2 i charakterze płytkowodnej laguny nazywany jest Wewnętrzną Zatoką Pucką lub Zalewem Puckim. Z kolei część wschodnia charakteryzuje się większymi głębokościami i zwana jest Zewnętrzną Zatoką Pucką.

Zatoka - okno na świat fot. P. Selin

Zatoka - okno na świat fot. P. Selin

Zatoka Pucka od niepamiętnych czasów była oknem na świat oraz spichlerzem żywności pochodzenia morskiego. Była i pozostaje nadal obiektem zainteresowania przyrodników i badaczy oraz celem wypraw licznych rzesz turystów. Posiada doskonałe warunki dla rozwoju życia na dnie i w toni wodnej. Stanowi ponad 100 km2 płytkiego i dobrze prześwietlonego dna, osłoniętego od strony zachodniej i północnej przed falowaniem i ruchem rumowiska dennego. Warunki te pozwoliły na wytworzenie bogatych zespołów roślin
i zwierząt, a w efekcie powstanie akwenu o największym, w całej polskiej strefie brzegowej, zróżnicowaniu biologicznym. Dzięki sprzyjającym warunkom hydrologicznym, słabym prądom i przenikaniu światła słonecznego aż do dna, wykształcił się tu bogaty zespół organizmów dennych – charakterystyczne wielogatunkowe łąki podwodne i towarzyszące im różnorodne formy fauny dennej. Występujący tu świat zwierzęcy jest mozaiką form morskich, słonawo- i słodkowodnych. Fauna morska jest reprezentowana m.in. przez: skorupiaki – dłużlik, stalik, kiełże, małża sercówkę drobną oraz wiele innych; fauna słodkowodna to m.in.: pijawka rybia, ośliczka, ślimaki – błotniarka, zawójka, zagrzebka. W Zatoce występuje wiele gatunków ryb, np. ciernik, płoć, szczupak, okoń, węgorz, łosoś, sieja i śledź.
Zatoka Pucka jest jedynym w swoim rodzaju akwenem na całym wybrzeżu o niepowtarzalnym charakterze. Pojawiają się tutaj sporadycznie foki szare i morświny.

Młody samiec foki szarej; fot. P. Selin

Młody samiec foki szarej; fot. P. Selin

1 responses to “Zatoka Pucka…

Dodaj komentarz