Edukacja

Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów!

IMG_9029

Co roku w trzecią niedzielę maja z inicjatywy Komitetu Doradczego ASCOBANS (Porozumienie o Ochronie Małych Waleni Bałtyku i Morza Północnego) obchodzone jest międzynarodowe święto morświnów.

Morświny  należą do podrzędu waleni uzębionych. Jest to jedyny gatunek walenia stale zasiedlający Bałtyk. Charakteryzuje go krępa budowa ciała z krótkim, niewyraźnie zaznaczonym dziobem. Większość morświnów ma niedużą, trójkątną płetwę grzbietową. Samice przeważnie są większe od samców.

ZMN_700_DSCF1695

Przebywa w zatokach i estuariach, najchętniej w takich,w których woda jest mętna. Zamieszkuje wody półkuli północnej, na obszarach umiarkowanych i subarktycznych.

Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów ma przybliżyć ludziom problemy ochrony tego gatunku, uzmysłowić krytyczny stan jego bałtyckiej populacji oraz zapoznać z niebezpieczeństwami, jakie mu zagrażają.

ZMN_600_DSCF1705

Wzorem lat ubiegłych Stacja Morska IO UG w Helu świętowała Dzień Morświna na Skwerze Kosciuszki w Gdyni, gdzie przygotowaliśmy stoisko informacyjno-edukacyjne, a dla najmłodszych – konkurs rysunkowy.

O tym, co dokładnie działo sie 17 maja 2009r w Gdyni przeczytasz w naszym serwisie.

MK

Błękitne lekcje znowu w terenie 🙂

Z nastaniem wiosny budzą się do życia rośliny zielone, którym coraz dłuższa wędrówka słońca po niebie pozwala rozpocząć intensywną fotosyntezę. Dookoła rozbrzmiewa śpiew ptaków powracających do swojego letniego domu z zagranicznych wojaży. Przyroda tętni życiem: pachnie, śpiewa i cieszy nasze oczy. Nieco wyższa niż dotąd temperatura powietrza zachęca do rodzinnych spacerów i wypoczynku na łonie natury.
Również morskie biotopy ożywają wraz z coraz dłuższymi promieniami wiosennego słońca. Uczestnicy Warsztatów Morskich w Błękitnej Szkole przy Stacji Morskiej IO UG w Helu także nie siedzą już tylko w szkolnych ławach, ale wraz z prowadzącymi zajęcia edukatorami wyruszają w teren, by poznawać życie Bałtyku i jego strefy przybrzeżnej.
blekitna_szkola_w_terenie_1

Błękitna Szkoła w Helu  prowadzona jest od  2000r. Corocznie  przyjmujemy na zajęcia  grupy dzieci, młodzieży i  studentów, których  edukujemy w zakresie  biologii i ekologii  mieszkańców Bałtyku.  Promujemy pro-  przyrodnicze wzorce  zachowań i postępowania,  zwracając szczególną  uwagę na jakże istotne  zasady koegzystencji ludzi  i zwierząt w ekosystemie polskiego wybrzeża. Wszechstronna wiedza o zależnościach charakterystycznych dla środowiska Morza Bałtyckiego, o organizmach, które w nim żyją i problemach, jakie przeżywają, wędruje wraz z naszymi podopiecznymi do ich szkół i domów. Trud włożony w nauczanie procentuje, zajęcia w Błękitnej Szkole w Helu finansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku cieszą się coraz większą popularnością.

Więcej?  Czytaj:  Stacja Morska

Gdańskie Targi AKADEMIA

W dniach 18-20.03.2009r. na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego
w Gdańsku Oliwie odbyły się po raz kolejny doroczne Targi Edukacyjne „AKADEMIA”. Są one skierowane do młodzieży ze szkół ponad-gimnazjalnych, podejmującej decyzję o wyborze kierunku swoich przyszłych studiów. Na targach AKADEMIA 2009 swoją ofertę edukacyjną zaprezentowało niemal 80 wystawców z całej Polski, a także zagranicy. Spośród nich ponad połowę stanowiły szkoły wyższe. W czasie targów można się było zapoznać z propozycjami poszczególnych wydziałów i instytutów Uniwersytetu Gdańskiego, który oferuje kształcenie na niemal 40 kierunkach studiów, w zakresie ponad 140 specjalności. Nie mogło więc na nich zabraknąć prężnie działającego Instytutu Oceanografii, na którego stoisku, z daleka przykuwającym wzrok przybyłej młodzieży, można było poznać szczegóły procesu rekrutacji na kierunki: oceanografia, geologia i ochrona środowiska. Stoisko przygotowały i obsługiwały połączone siły kadry i studentów z Instytutu Oceanografii oraz pracowników Stacji Morskiej w Helu – terenowej placówki w tymże instytucie.

DSCF1374

Stoisko Instytutu Oceangrafii z daleka przyciągało wzrok przybyłej młodzieży

Zainteresowanie przybyłej na targi młodzieży było naprawdę duże – rozdaliśmy setki ulotek promujących kierunki studiów realizowane w naszym instytucie, spore zaciekawienie wzbudzały także materiały edukacyjno-informacyjne dotyczące bezpośrednio Stacji Morskiej IO UG, a także pocztówki z fokami, morświnami i rybami. Przez cały czas trwania targów udzielaliśmy informacji o charakterze studiów, do których wyboru zachęcaliśmy licealistów, przedstawialiśmy również perspektywy zatrudnienia, opowiadając m.in. o arkanach pracy w naszej helskiej placówce. Dla osób bardziej zainteresowanych problematyką ochrony ssaków morskich żyjących w Bałtyku i szczegółowymi badaniami życia tego morza prowadzonymi na terenie SMIOUG, przygotowaliśmy godzinny wykład. Obecna na nim młodzież wraz z nauczycielami oprócz sporej dawki wiedzy merytorycznej w postaci wykładu zobrazowanego prezentacją multimedialną, została również zaopatrzona w stosowne ulotki.

Elementem przyciągającym spacerującą po namiocie targowym młodzież na stoisko oceanografów były z pewnością widoczne nawet z dużej odległości modele morświnów w rzeczywistych wymiarach. Zawieszone nad stoiskiem zafrapowały niejednego uczestnika targów, skłaniając do zadawania pytań, a nas – do szczegółowych wyjaśnień. Po otrzymaniu odpowiedniej dawki wiedzy, z uczuciem rozbudzonej ciekawości i niedosytu informacji, który może uzupełnić jedynie studiowanie oceanografii, młodzi ludzie wracali do swoich domów, by w najbliższym czasie podjąć kolejne życiowe wybory.

2 responses to “Edukacja

  1. Zajęcia w Błękitnej Szkole w Helu są fantastyczne! Wszystkim polecam Ich stronkę:
    http://www.hel.univ.gda.pl/edu/szkola/edu.html

    Warto tam pojechać!

  2. Na Dniu Morświna było super! A w najbliższy weeekend (30-31 maja) będzie Bałtycki Festiwal Nauki, też w Gdyni na Skwerze Kościuszki! Dobrze, że są takie instytucje, które promują naukę, zwłaszcza z dziedzin przyrodniczych 🙂

Dodaj komentarz